Wspólne gotowanie z małym dzieckiem: Tworzenie pozytywnych relacji w kuchni!

Dziś chciałabym podzielić się z Wami inspiracjami dotyczącymi wspólnego gotowania z małymi dziećmi. To nie tylko smaczna przygoda, ale także doskonała okazja do budowania pozytywnych relacji i wspierania rozwoju Waszych pociech oraz sposób na niejadków.


Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

Zabawa i nauka: Gotowanie to świetna zabawa i nauka jednocześnie. Dziecko ćwiczy koncentrację, cierpliwość i realizację zadań. Niech to będzie czas pełen radości, a nie presji.

Wspólne doświadczenia: Gotowanie to nie tylko przygotowanie posiłków, ale także tworzenie wspomnień. Razem z dzieckiem odkrywajcie smaki, eksperymentujcie, śmiejcie się. To nie tylko kulinarna lekcja, ale także lekcja życia.

Zadania domowe jako wspólny czas: Włączanie dzieci do zadań domowych to nie tylko pomoc w obowiązkach, ale także super sposób na oderwanie ich od mediów. Gotowanie razem to świetny pretekst do rozmów i wspólnego działania.


Przed rozpoczęciem zabawy w kuchni pamiętaj o:

Przygotowanie psychiczne: Zanim zabierzecie się za gotowanie, przygotujcie się na to, że nie wszystko pójdzie idealnie. Danie może nie wyjść perfekcyjnie, a w kuchni z pewnością będzie bałagan. To normalne! Pamiętajcie, że dla dzieci to frajda – nie wyręczajcie ich w rozbijaniu jajka czy wsypywaniu mąki.

Bez stresu i strofowania: Kiedy coś się rozsypie, nie strofujcie dziecka. Zaproponujcie, że razem posprzątacie. To świetna okazja do nauki odpowiedzialności i pracy zespołowej.

Dobre samopoczucie: Jeśli czujecie, że jesteście w złym nastroju, nie zaczynajcie wspólnego gotowania. Zła energia może zniechęcić Was do spędzania czasu razem. Wybierzcie moment, kiedy jesteście w dobrym humorze.


Możemy już zacząć wspólny czas!

Zaproszenie do kuchni: Kuchnia to magiczne miejsce, gdzie dziecko może zobaczyć, dotknąć i powąchać jedzenie. Niech maluch uczestniczy w przygotowywaniu posiłków. Dajcie mu zadania dostosowane do wieku – mycie warzyw, wsypywanie mąki, mieszanie ciasta. To nie tylko nauka, ale także budowanie poczucia ważności i wewnętrznej motywacji.

Bez presji: W trakcie gotowania nie namawiajcie dziecka do jedzenia. Niech to będzie czas wolny od stresu. Wspólnie przyrządzone potrawy nie muszą być koniecznie skosztowane. Ważne jest, aby jedzenie zaczęło kojarzyć się z czymś miłym i bezpiecznym.

Kreatywność: Pozwólcie dziecku wyrazić swoją kreatywność. Niech dodaje swoje pomysły do przepisów, dobiera składniki, dekoruje potrawy. To doskonała okazja do rozwijania wyobraźni i umiejętności manualnych.

Degustacja i rozmowa: Na koniec gotowania razem skosztujcie swoje dzieło. Omówcie, czy Wam smakuje, czy coś byście zmienili. Wykorzystajcie ten czas na rozmowę i omówienie ważnych dla Was tematów, czas w którym dzieci mogą opowiedzieć swoje marzenia, przygodny z przedszkola...

Pamiętajcie, że wspólne gotowanie to nie tylko wypełnienie codziennego obowiązku wypełnienia brzuchów. To czas spędzony razem, budowanie relacji i piękne chwile, które zostaną w pamięci na zawsze. 


1:Wspólne gotowanie. Jak wspierać „niejadka”. - Neurologopeda Wroclaw

liniaki wodoodporne 1png