Jak przygotować się do powrotu osoby po udarze do domu?

Osoba po udarze mózgu często wymaga szczególnej opieki i wsparcia, zwłaszcza po powrocie do domu. W tym trudnym czasie, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie otoczenia oraz zapewnienie niezbędnych akcesoriów, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Warto również pamiętać o aspektach psychologicznych, dlatego otoczenie osoby po udarze i akcesoria powinny być przyjazne i kolorowe, co pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji.

Osoba po udarze w domu: Jak opiekować się osobami po udarze mózgu?

Opieka nad osobą po udarze wymaga empatii, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Po powrocie do domu, osoba po udarze będzie potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach, rehabilitacji oraz dostępu do niezbędnych akcesoriów ułatwiających życie.

Przygotowanie do powrotu osoby po udarze do domu:

Bezpieczne otoczenie: Przed powrotem osoby po udarze do domu, konieczne jest dostosowanie otoczenia do jej potrzeb. Usuń zbędne przeszkody, zainstaluj uchwyty w łazience i korytarzach oraz sprawdź, czy nie ma wystających kabli czy ostrych krawędzi, które mogłyby stanowić zagrożenie.

 • Gumowe podkładki do dywanów: Zapobiegają one przesuwaniu się dywanów, minimalizując ryzyko potknięć i upadków, zwłaszcza dla osób, które mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi.
 • Lampki nocne: Wskazane są one dla osób po udarze, które mogą mieć trudności z poruszaniem się w nocy. Lampki nocne umożliwiają łatwe oświetlenie drogi do łazienki czy kuchni bez konieczności włączania jasnego oświetlenia, co może zakłócać sen.
 • Oczyść często uczęszczane przejścia z przedmiotów. Usunięcie zbędnych przedmiotów z często uczęszczanych przestrzeni, takich jak korytarze czy łazienka, pomaga zminimalizować ryzyko potknięć i upadków.
 • Osłony na przewody: Zapobiegają one potknięciom i upadkom na przewodach elektrycznych, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi.
 • Poręcze i uchwyty: Służą one do zachowania równowagi podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Zapewniają dodatkowe oparcie i punkty podparcia, co jest szczególnie istotne dla osób po udarze, które mogą mieć trudności z chodzeniem lub utrzymaniem równowagi.
Przykładowe uchwyty znajdziesz pod adresem:
https://www.agdstyle.pl/akcesoria-dla-niepelnosprawnych-c-17_470.html


Dostosowane akcesoria: Przed powrotem osoby po udarze do domu, zaopatrz się w niezbędne akcesoria ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Warto mieć miękki, lekki i wygodny śliniak z tkaniny wodoodpornej z odchylaną kieszonką, który nie tylko ułatwia karmienie, ale także zmniejsza ilość zabrudzonej odzieży i otoczenia podopiecznego. Ponadto, przydatne będą chłonne ręczniki, ergonomiczne sztućce oraz kubki z uchwytami.

 • miękki, lekki i wygodny śliniak z tkaniny wodoodpornej z odchylaną kieszonką, który nie tylko ułatwia karmienie, ale także zmniejsza ilość zabrudzonej odzieży i otoczenia podopiecznego
Przykłady dostępnych na rynku znajdziesz pod adresem:
https://safebabysag.pl/store/page/1?productlist-search=&productlist-sort=created-desc&produc...=
 • chłonne ręczniki i myjki nasączone środkami myjącymi
Przykłady dostępnych na rynku znajdziesz pod adresem:
https://www.medipment.pl/produkty/akcesoria-higieniczne-dla-osob-niepelnosprawnych-6828
 • ergonomiczne kubki
Przykłady dostępnych na rynku znajdziesz pod adresem:
https://www.medipment.pl/produkty/sztucce-dla-pacjentow-i-osob-niepelnosprawnych-6813 
 • kubki z uchwytami
Przykłady dostępnych na rynku znajdziesz pod adresem:
https://www.medipment.pl/produkty/kubki-i-akcesoria-do-picia-dla-osob-niepelnosprawnych-6830 


Dodatkowe akcesoria niezbędne dla osoby po udarze w domu

Poza wcześniej wymienionymi akcesoriami, istnieją również inne elementy, które mogą być kluczowe dla komfortu, bezpieczeństwa i rehabilitacji osoby po udarze w domu. Oto kilka z nich:

 • Ławka transferowa albo stołek pod prysznic - antypoślizgowa i odporna na wilgoć: Tego rodzaju siedzisko jest niezwykle istotne dla osób po udarze, które mają trudności z utrzymaniem równowagi podczas kąpieli. Zapewniają one stabilne i bezpieczne miejsce do siedzenia, minimalizując ryzyko upadków podczas prysznica.
 • Antypoślizgowe maty do kąpieli: Zapewniają one pewność i stabilność podczas kąpieli, minimalizując ryzyko poślizgnięć i upadków w wilgotnym środowisku łazienki.
 • Podwyższone deski sedesowe: Ułatwiają one korzystanie z toalety osobom z ograniczoną mobilnością lub siłą, minimalizując konieczność głębokiego schylania się czy wstawania. Dla osób z bardzo upośledzoną motoryką przydatne mogą być toalety przenośne 
Przykłady dostępnych na rynku znajdziesz pod adresem:
https://megamedic.pl/krzesla-toaletowe?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8sauBhB3EiwAruTRJvllO2P8bpNH6B... 

Wsparcie rehabilitacyjne: Osoba po udarze będzie potrzebować regularnej rehabilitacji. Przygotuj odpowiednie miejsce do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz zaopatrz się w niezbędne akcesoria, takie jak piłki rehabilitacyjne, elastyczne opaski czy gumy do ćwiczeń.

Wsparcie emocjonalne: Nie zapominaj o wsparciu emocjonalnym dla osoby po udarze oraz dla siebie jako opiekuna. Szukaj grup wsparcia dla opiekunów osób po udarze, gdzie będziesz mógł wymieniać doświadczenia i radzić się specjalistów.

Dodatkowo, jeśli pacjent jest leżący, warto zaopatrzyć się w:

 • uchwyty, drabinkę oraz kółka, które ułatwiają przemieszczanie się po łóżku,
 • poduszkę rehabilitacyjną
 • materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy, które zapobiegają odleżynom oraz wspomagają proces rehabilitacji.

Wszystkie te akcesoria nie tylko zwiększają komfort i bezpieczeństwo osoby po udarze w domu, ale także wspierają proces rekonwalescencji i rehabilitacji. Dlatego też warto zadbać o ich obecność w otoczeniu osoby po udarze, aby umożliwić jej jak najbardziej samodzielne i bezpieczne funkcjonowanie.


liniaki wodoodpornepng