Dzieci - Niejadki: Jak Radzić Sobie z Tym Wyzwaniem

Dziś chciałabym poruszyć temat, który często martwi i frustruje wielu rodziców - dzieci, które odmawiają jedzenia, czyli popularnie nazywane "niejadki". To zjawisko może być przyczyną stresu i niepokoju dla wielu rodzin, ale pamiętajcie, że istnieją sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.

Powody, dla których dzieci mogą odmawiać jedzenia:

 1. Niedojrzały układ pokarmowy: Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby przyzwyczaić się do różnorodnych smaków i konsystencji.
 2. Zmęczenie lub stres: Stres lub zmęczenie mogą wpływać na apetyt dziecka.
 3. Nieprawidłowa atmosfera podczas posiłków: Niechęć do jedzenia może być również wynikiem napiętej atmosfery podczas posiłków.
 4. Zbyt duże porcje: Dzieci mogą być zniechęcone przez zbyt duże porcje jedzenia.
 5. Odpowiedź na presję: Presja rodziców może prowadzić do oporu ze strony dziecka.
 6. Problemy z sensoryką: Niektóre dzieci mają trudności z tolerowaniem pewnych tekstur lub smaków.

Czego nie robić jako rodzic:

 1. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia: Przemocą nie osiągniesz pozytywnych efektów.
 2. Unikaj kar i nagród: Mogą one wpłynąć na negatywne skojarzenia z jedzeniem.
 3. Nie ignoruj sygnałów głodu lub sytości: Wsparcie naturalnych sygnałów dziecka jest kluczowe.

11 sposobów zachęcających dzieci do jedzenia:

  1. Zabawy z jedzeniem:

   • Pozwól dziecku dotykać, czuć i eksperymentować z jedzeniem.
   • Zaproponuj zabawę, w której dziecko będzie mogło układać różne kształty ze słodkich owoców, takich jak plasterki bananów, pomarańczy lub jagody.
   • Zaproś dziecko do tworzenia rysunków na talerzu przy użyciu różnych kolorowych warzyw i owoców, na przykład twarz ze szpinaku, nos z pomidora i oczy z kawałków papryki.
  2. Wspólne gotowanie:

   • Zachęć dziecko do pomocy przy przygotowywaniu posiłków, na przykład poprzez umożliwienie mu mieszania składników lub nakładania farszu na kanapki.
   • Stwórzcie razem własne danie, na przykład domowe pizze, gdzie każde dziecko może wybrać ulubione składniki i udekorować swoją część.
   • rozwinięcie tego tematu znajdziesz tutaj
  3. Kolorowe talerze i sztućce:

   • Wybierz kolorowe talerze i sztućce, które przyciągną uwagę dziecka i sprawią, że posiłek będzie bardziej atrakcyjny.
   • Stwórz zestaw talerzyków w różnych kolorach i pozwól dziecku wybierać, który kolor chce dzisiaj użyć.
  4. Zabawy sensoryczne:

   • Zorganizuj zestawienie różnych tekstur i smaków, na przykład chrupiące warzywa, miękkie owoce i gładkie kawałki sera.
   • Zaproponuj dziecku zabawę w odgadywanie smaków, przykryj mu oczy i pozwól mu spróbować różnych posiłków, a ono będzie musiało zgadnąć, co to za smak.
  5. Tworzenie przyjemnej atmosfery:

   • Stwórzcie przyjemną atmosferę podczas posiłków, na przykład poprzez słuchanie ulubionej muzyki lub opowiadanie zabawnych historii.
   • Zorganizujcie „picnic na podłodze”, gdzie cała rodzina będzie mogła usiąść na kocu w salonie i wspólnie cieszyć się posiłkiem.
  6. Kolorowe śliniaki:

   • Zaproponuj dziecku wybór kolorowego śliniaka, który będzie nosiło podczas jedzenia.
   • Zorganizujcie zabawę w projektowanie własnych śliniaków, gdzie dziecko może ozdobić je kolorowymi naklejkami lub farbami do tkanin.
  7. Zabawa w Jedzeniowe Puzzle:

   • Opis: Stwórzcie kreatywne jedzeniowe puzzle, które zachęcą dziecko do eksploracji różnych tekstur i smaków podczas jedzenia.
   • Przebieg: Przygotujcie różne kawałki jedzenia, takie jak plasterki owoców, warzyw, sera czy chleba. Poproście dziecko, aby układało puzzle z jedzenia na talerzu, łącząc różne kawałki w interesujące wzory lub obrazy. Pozwól dziecku wykorzystać swoją wyobraźnię i kreatywność podczas układania jedzeniowych puzzli.
  8. Zabawa w Smakowe Symphony:

   • Opis: Organizujcie zabawę muzyczną związana z jedzeniem, podczas której dzieci będą eksplorować różne smaki i zapachy, łącząc je z dźwiękami.
   • Przebieg: Przygotujcie zestaw różnych przekąsek, a następnie poproście dziecko, aby skojarzyło każdy smak z określonym dźwiękiem lub muzyką. Na przykład, jabłko może być skojarzone z dźwiękiem dzwonka, a marchewka z dźwiękiem trąbki. Pozwól dziecku bawić się dźwiękami i smakami podczas jedzenia.
  9. Zabawa w Posiłki Przygody:

   • Opis: Stwórzcie razem z dzieckiem fabularyzowane opowieści o przygodach posiłków, które stają się bohaterami kulinarnych wyzwań.
   • Przebieg: Przedstaw dziecku postacie z jego ulubionych posiłków lub warzyw, takie jak "Super Marchewka" czy "Kapitan Brokuł". Opowiedzcie dziecku historię, w której te postacie wyruszają na kulinarną wyprawę lub przygodę. Zachęćcie dziecko do opowiadania własnych historii związanych z posiłkami i ich przygodami.
  10. Zabawa w Poszukiwanie Skarbów Smakowych:

   • Opis: Zorganizujcie poszukiwanie skarbów smakowych w kuchni, podczas którego dziecko będzie odkrywać różne smaki i zapachy.
   • Przebieg: Ukryj w kuchni różne zdrowe przekąski, takie jak kawałki owoców, warzyw, orzechy czy suszone owoce. Wyposaż dziecko w małą koszykową lub torbę na skarby i poproś, aby szukało smakowych skarbów w domu. Po odnalezieniu skarbów, zachęć dziecko do spróbowania każdego z nich i opowiedzenia, co myśli o ich smaku.
  11. Zabawa w Poszukiwanie Skarbów:

   • Opis: Stwórz dla dziecka "mapę skarbów", na której oznaczysz różne smakołyki i przekąski. Daj mu zadanie znalezienia wszystkich skarbów podczas posiłku.
   • Przebieg: Przygotuj mapę skarbów, na której zaznaczysz miejsca, gdzie ukryłeś różne smakołyki, takie jak owoce, warzywa, orzechy itp. Zachęć dziecko do poszukiwania skarbów i nagrodź je za każde znalezione przysmaki.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby eksperymentować i dostosowywać podejścia do indywidualnych potrzeb i preferencji Waszego dziecka. Wspierajcie je cierpliwie i z miłością, a wspólne posiłki staną się radością dla Waszej rodziny.


Publikacje, które pomogą Ci w pracy z dzieckiem, które odmawia zjadania posiłków.

 1. "Znaczenie posiłków rodzinnych dla zdrowia i rozwoju dziecka", Instytut Matki i Dziecka, dostępne online: https://www.imid.med.pl.

 2. "Wspólne gotowanie jako sposób na promowanie zdrowego odżywiania dzieci", Polskie Towarzystwo Pediatryczne, dostępne online: https://www.ptp.pl.

 3. "Rola zabaw sensorycznych w kształtowaniu preferencji żywieniowych u dzieci", Instytut Żywności i Żywienia, dostępne online: https://www.izz.waw.pl.
 4. "Cooking with Kids: A Unique Approach to Building Healthy Habits", American Academy of Pediatrics, dostępne online: https://www.healthychildren.org.

 5. "The Importance of Family Dinners VIII", The National Center on Addiction and Substance Abuse at Columbia University, dostępne online: https://www.centeronaddiction.org.


Te źródła zawierają informacje na temat korzyści płynących z posiłków rodzinnych, wspólnego gotowania oraz zabaw sensorycznych w kontekście kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

liniaki wodoodporne 1png